Vyberte z naší nabídky plné poctivých slev. 😉

Jak položit PVC podlahu (lino)?

Pokud máte v plánu v interiéru pokládat PVC podlahu (lino) potom určitě čtěte dále. V tomto článku Vám poskytneme důležité informace a jednoduchý návod jak právě PVC podlahu správně nainstalovat. Zároveň poradíme s výběrem podlahových lišt pro perfektní vzhled podlahy. To vše v několika základních krocích.

1. Krok: příprava podkladu

Pro bezproblémový průběh montáže PVC podlahy (lina) je důležité nejdříve připravit povrch, na který budete podlahu pokládat. PVC podlahu je ideální instalovat na vystěrkovaný podklad, lze ji však instalovat i na stávající podlahu jako např.:

 • vinyl nebo linoleum
 • parkety
 • laminát
 • dlaždice

Nejdůležitější je, aby byl podklad suchý, rovný a čistý. Je-li podklad nerovný (spáry mezi dlaždicemi, sražení parket, jakékoliv pukliny), zvažte použití vyrovnávací stěrky nebo lokální vyrovnávací hmoty. Pamatujte, že lino je "měkká" krytina a všechny nerovnosti pod ní budou časem vidět.

Tip: na ne úplně rovné povrchy doporučujeme instalovat PVC s filcem (textilní podložkou), která vyrovná drobné nepravidelnosti podkladu. Tedy konkrétně PVC Duplex, Fortex, Fortex Grey, Livitex, Streetex, Tex-acoustic, Tex-maxima, Tex-mineral, Texo). Kompletní nabídku PVC podlah s integrovanou filcovou podložkou naleznete zde.

Podklad důkladně vyčistěte pomocí neutrálního čisticího prostředku, zbavte jej veškerých nečistot, prachu a nechte jej zcela vyschnout. Je-li jeho povrch velmi hladký, může být zapotřebí použít penetraci, aby krytina na podkladu neklouzala.

2. Krok: příprava krytiny

Je důležité, aby se PVC podlaha (lino) mohla aklimatizovat po dobu alespoň 24 hodin před pokládkou při minimální teplotě 15 °C. Rozbalte roli a ořízněte krytinu s rezervou 5 až 15 cm na každou stranu.

3. Krok: pokládka krytiny

ORIENTACE JEDNOTLIVÝCH PÁSŮ (ŘEZŮ)

Obecné pravidlo zní, že krytina se instaluje ve směru světla z hlavního zdroje osvětlení. Je-li však místnost úzká, např. chodba, měly by se pásy klást podél nejdelší stěny místnosti bez ohledu na směr osvětlení. U dřevěných dekorů je délka lamel rovnoběžná s délkou role viz obrázek níže.

Pokládka PVC podlahy

INSTALOVAT PODÉLNĚ ČI NAPŘÍČ?

 • Podélně – Prkna můžete směrovat na délku (vertikálně), tedy souběžně s dopadem denního světla. Podélný směr pokládky místnost opticky prodlouží, což vypadá dobře zejména v chodbách. Chcete-li, aby se prostoru dodala hloubka, zkombinujte světlý dekor podlahy s tmavšími stěnami. V příkladu níže bychom vybrali šíři role 3 m a délku 4 metry a instalace by tedy probíhala dle směru červené šipky níže.
 • Napříč Pokud chcete místnost spíše rozšířit než prodloužit, směrujte lamely na šířku (horizontálně). Příčný směr pokládky zajistí, že podlaha bude při vstupu působit širším a rozlehlejším dojmem. Zde je tedy potřeba volit postup opačný – podle směru zelené šipky. Vybírali bychom šíři 4 m a délku 3 metry.

Instalace PVC podlahy

Poznámka č. 1: Vždy doporučujeme objednat s rezervou na obou stranách 5–15 cm kvůli nerovnostem stěn a toleranci.

Poznámka č. 2: V případě pokládky a spojování více pásů v jedné místnosti je u dřevěných dekorů a dekorů dlažby ideální klást pásy ve stejném směru. U dekorů betonu potom pásy zpravidla klademe v protějším směru. Toto je obecné pravidlo, pro perfektní vzhled je důležité, před finální instalací a lepením, pásy rozbalit, zkontrolovat, položit vedle sebe a zhodnotit za dobrých světelných podmínek v jakém směru bude pokládka ideální.   

Poznámka č. 3: V případě spojování dvou nebo více pásů podlahy v jedné místnosti musí být všechny pásy z jedné šíře, aby byla zajištěna stejná barevnost. Nelze tedy v jedné místnosti spojovat např. pásy v šíři 2 a 3 m. U takových pásů může dojít k barevné odchylce.

Tip: pro dlouhodobou trvanlivost by spoje neměly vycházet do prostoru dveří a míst s nejhustším provozem.

POSTUPY POKLÁDKY

Podlahové krytiny lze klást třemi způsoby podle velikosti a využití dané místnosti. Pokud se jedná o malou místnost s vysokým provozem (např. předsíň), považujte ji za středně velkou místnost.

 • Malá místnost (<12 m2): stačí volná pokládka. Vinylovou krytinu jednoduše položte na podklad. Roli rozbalte, ořízněte krytinu na správnou velikost a je hotovo – je to snadné! Pro jistotu doporučíme i použití oboustranné textilní lepicí pásky.
 • Středně velká místnost (<30 m2): doporučujeme přilepit, je možná i částečně volná pokládka. V případě volné pokládky použijte k zajištení oboustrannou textilní lepicí pásku po obvodu místnosti.
 • Velké místnosti (>30 m2): nejvhodnější je pokládka lepením. Můžeme doporučit lepidlo Dilekol nebo profesionální lepidlo Schönox Unitech.

Pokládka PVC podlah patří spíše ke snadnějším, doporučujeme však, aby ji prováděl odborník z předchozí praktickou zkušeností. Poraďte se proto vždy raději se svým obchodníkem.

ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY 

Pro úhledný konečný dojem nezapomeňte upevnit po obvodu místnosti lišty – chrání okraje PVC podlahy (lina) i spodní stranu stěny a usnadní úklid. Hotovému dílu navíc dodá eleganci.

Existuje několik druhů podlahových lišt:

 • Pružné PVC podlahové lišty. Dodávají se ve více barvách a délkách, lepí se k podlaze i ke stěnám. Instalace je jednoduchá, není zapotřebí žádná příprava.
 • Klasické lišty pro tvrdé podlahy z plastu, dřeva nebo MDF, které se lepí ke stěnám. Zde můžeme doporučit systémové lišty SLK 50 s kanálkem pro kabel.
 • Plastové lišty Design PL, do kterých se lepí pruh PVC podlahy do tloušťky ca 4 mm. Lišty potom mají stejný dekor jako podlaha. Lepí se ke stěně.
 • Designové lišty Cubu flex life v bílé barvě, které jsou dostupné ve výškách 40/60/80/100 mm. Lišty se také lepí ke stěně pomocí lepidla Mamut.

SHRNUTÍ

Pokládka PVC podlahy (lina) je celkově poměrně snadná, musíte však mít na paměti 6 věcí:

  1. Podklad musí být rovný, čistý a suchý.
  2. Nespěchejte: krytina se musí aklimatizovat po dobu minimálně 24 hodin.
  3. Ponechejte si po obvodu místnosti malou rezervu, aby vám na krajích materiál nedošel.
  4. Na směru pokládky záleží – zkontrolujte směr osvětlení a popis produktu.
  5. Techniku pokládky určuje velikost a využití místnosti.
  6. Nezapomeňte na lišty.

  Doporučené produkty10