Vyberte z naší nabídky plné poctivých slev. 😉

Jak položit vinylovou podlahu

V tomto článku Vám představíme všechny důležité věci týkající se přípravy a samotné pokládky lepené vinylové podlahy. Vše jsme jednoduše shrnuli do několika základních kroků. Pokládka lepené vinyl podlahy není jednoduchá, proto instalaci doporučujeme pouze zkušenějším kutilům.

Příprava povrchu

Povrch podlahy musí být před pokládkou pevný, suchý, rovný a hladký. Případné nerovnosti, praskliny, mastné skvrny, asfalty nebo zbytky lepidel musí být odstraněny. U novostaveb nebo nových podkladů je důležité zkontrolovat zbytkovou vlhkost. U cementových je přípustná zbytková vlhkost <2 % (s podlahovým vytápěním 1,8 %), u anhydritových <0,5 % (s podlahovým vytápěním 0,3 %).

Podmínky při instalaci

Aby si lepený vinyl zachoval své vlastnosti, musí být před instalací skladován v suchém prostředí při stabilních klimatických podmínkách. Nejméně 24 hodin, ideálně 48 hodin před pokládkou by balení dílců měla být umístěna v místě instalace (max. 5 balení na sobě) při teplotě nad 15°C. Ideální teplotní podmínky při instalaci podlahoviny jsou 18-25°C. Stabilní teplota v místnosti by měla být udržována po celou dobu montáže. Vysoké teploty nebo přímý sluneční svit není pro instalaci vhodný. Teplota povrchu podlahy by měla být > 12°C. Relativní vlhkost vzduchu by neměla překročit 60 %. Dodržení podmínek je důležité pro stabilitu podlahové krytiny, aby před úplným vytvrzením lepidel samovolně nevznikly mezery mezi dílci.

Podlahové topení

Vinylové podlahy mají nízký tepelný odpor, který nemá prakticky žádný vliv na výkon topení. Vytápění podlahy musí být vypnuto 48 hodin před instalací dílců a zapnuto nejdříve 48 hodin po dokončení instalace. Při instalaci by teplota povrchu podlahy neměla překročit rozmezí 18-22°C. Při pozdějším provozu topení by teplota pod podlahovou krytinou neměla překročit 27°C. Na vyšší než uvedenou teplotu, nejsou konstruované žádné podlahové krytiny mimo keramických dlažeb. Pokud nebyla provedena topná zkouška nového podlahového vytápění, podlahové krytiny by neměly být instalovány.

Zpracování dílců

Před instalací je nutné zkontrolovat, zda vinyl nemá viditelné transportní nebo výrobní vady. Snadno zjistitelné vady nelze instalovat a je nutné nejdříve uplatnit reklamaci u dodavatele. Stejná barevnost dílců je zaručena stejným číslem výrobní šarže, která je uvedena na štítku obalu. Při instalaci je doporučeno rozbalit více balení a dílce při pokládce prostřídat, aby se vzory dekorů na dílcích neopakovaly s „umělou“ pravidelností a případné různé šarže mohly být v jedné místnosti prokombinovány.

Paralelní kladení

Před instalací základní řady vinylové podlahy je důležité správně vyměřit paralelu s hlavní stěnou místnosti vyznačením vodicí čáry na povrchu podlahy. Vzdálenost základní řady od paralelní stěny je vhodné vyměřit násobkem šířky dílce minus cca 1 cm nebo tak, aby dílce v poslední řadě u stěn nebo u prahů vstupních dveřích byly široké > 10 cm. Stejné pravidlo platí pro počáteční bod instalace prvního dílce v základní řadě. V případě instalace dílců užších formátů (dořezů) může dojít k jejich pozdějšímu pohybu a vzniku spár mezi nimi.

Diagonální kladení

Před instalací základní řady vinyl podlahy je nutné místnost nejprve symetricky vyměřit a poté zakreslit diagonální vodící osy na povrch podlahy. Dále určit, jak řady dílců ukončit u stěn a u vstupních dveří. Pokud zde vzniknou malé trojúhelníkové formáty, je nutné diagonální osu místnosti přiměřeně korigovat. Stejné pravidlo platí pro počáteční bod instalace prvního dílce v základní řadě. U asymetrických místností je vhodné upřednostnit vyměření odpovídajícího formátu dílců přednostně u vstupních dveří.

Lepení vinylu

Pro vinyl podlahy určené k celoplošnému lepení je důležité použití vhodného lepidla s rychlou počáteční lepivostí a vysokou přídržností. Při zpracování lepidla je vždy důležité se řídit pokyny výrobce. Formát dílců je nutné u stěn místnosti upravit ještě před přilepením, a to naříznutím povrchu rovným nožem a následným doříznutím dílce háčkem. Po dokončení pokládky dílců je třeba z jejich povrchu odstranit případné zbytky lepidel a po úklidu podlahy všechny řady dílců zaválcovat 50 kg článkovým válcem.

Soklové lišty

Instalací soklových lišt je zabráněno usazování nečistot ve spárách u stěn a pronikání vlhkosti pod podlahovinu při běžné údržbě. Způsob montáže závisí na typu lišty a použití spojovacího materiálu (tekuté hřebíky, lepící pásky, hřebíčky, šrouby, klipsy). Přestože je soklová lišta významným estetickým prvkem podlahy, při jejím výběru by měly rozhodovat také praktické okolnosti (rovinnost stěn, typ prostředí, způsob údržby).

Doporučení

Podlahářské práce je rozumné svěřit zkušeným odborníkům, protože pokládka vinylových dílců vyžaduje praktické zkušenosti. Odborná montáž přináší řadu výhod, např. úsporu vlastního času, záruku na dílo, delší životnost podlahoviny a v některých případech nižší sazbu DPH dle zákona o DPH.

Údržba

Aby byl zachován původní vzhled podlahové krytiny co možná nejdéle, dodržujte, prosím, tyto základní pravidla: - redukujte množství nečistot zanesených na podlahovou krytinu pomocí příslušně velké čistící rohože nebo čistící zóny u vstupních dveří do domu - odstraňte nečistoty z podlahy co možná nejdříve, jelikož zvyšují míru opotřebení a mohou způsobit změnu barevnosti podlahové krytiny - zabraňte vniku kamínků a nečistot zrnité povahy, které způsobují poškrábání podlahové krytiny - během stavebních prací podlahovou krytinu v celé ploše překryjte - nepoužívejte abrazivní čistící prostředky nebo silná rozpouštědla - pro zachování dlouhé životnosti a také z hygienických a estetických důvodů provádějte pravidelnou údržbu Vinylové dílce v naší nabídce mají povrchovou úpravu PUR (polyuretan) aplikovanou při výrobě a snadno se tak udržují čisté a nevyžadují žádné další počáteční ošetření povrchu po instalaci. U podlahové krytiny s PUR povrchovou úpravou dosáhnete významných úspor při nákupu čistících prostředků. K běžné údržbě doporučujeme Aktiv čistič podlah.

Čistící rohože

Používání čistících rohoží snižuje náklady i čas údržby vinylové podlahové krytiny za předpokladu, že je pravidelně čištěna. Pro zachycení nečistot ve vstupních prostorech uvnitř budovy lze použít kobercové rohože a před budovou hrubé rohože. Oba stupně čistících zón společně významně redukují množství nečistot z venkovní obuvi.

Kancelářské židle s kolečky

Kancelářské židle by měly být vybaveny měkkými kolečky typu W předepsaných rozměru (50mm průměr, 20mm skluznice, 100 mm poloměr otáčení skluznice) dle normy EN 12529 pro použití na hladkých podlahových krytinách. Toto je nezbytné brát od úvahy při výběru vhodných kancelářských židlí.

Způsoby běžného čištění

Obvyklé čištění za sucha se provádí pomocí smetáku opatřeného potahem z vlny nebo mikrovlákna. Běžné nečistoty a menší skvrny lze odstranit pomocí vlhkého mopu. Povrch krytiny kompletně navlhčete (zřeďte čistící prostředek ve vodě dle pokynu výrobce), aniž byste na povrchu zanechali stojící vodu

Čistění za mokra

Stírání za mokra spočívá v použití dostatečného množství vody, aby na podlaze zůstala její tenká vrstva. Do vody přidejte neutrální čistící prostředek, nebo prostředek na alkoholové bázi. Jakmile začne prostředek působit, větší skvrny se uvolní a lze je odstranit mopem opláchnutým a vyždímaným v čistícím roztoku. Tento způsob nevyžaduje použití stroje. Použijte pouze dvojitý kbelík se ždímacím nástrojem a mop. Po oschnutí můžete čistý povrch v případě potřeby vyleštit rotačním strojem na podlahy (300 až 1000 ot./min) opatřeným čistícím padem. Na plochách, které se běžně dezinfikují za mokra, doporučujeme do vody přidat příslušné množství dezinfekčního přípravku.

Čistění skvrn

Čistěním skvrn se rozumí (lokální) intenzivní ošetření velmi odolných skvrn nebo stop otěru, které nelze odstranit stíráním mopem. Postříkejte skvrny čistícím roztokem, malé odstraňte hadříkem, větší nebo četnější pomocí rotačního stroje na podlahy opatřeného měkkými pady. Nepoužívejte houby nebo abrazivní materiály, protože by mohly poškodit povrch PUR.

Neodstranitelné skvrny

Při dlouhodobém kontaktu může přírodní guma zanechat neodstranitelné barevné skvrny na povrchu všech typů vinylových podlahových krytin. V praxi jde nejčastěji o pneumatiky bicyklů, kolečka kočárků, podložky spotřebičů nebo gumovou obuv. Tyto skvrny nejsou zřejmé okamžitě, ale jako důsledek migrace látek do podlahové krytiny, spuštěné v důsledku působení světla. Pozor také na bitumenové asfalty, minerální oleje, maziva a barevné krémy na boty, které mohou způsobit u světlých dekorů vinylových podlahových krytin barevné skvrny okamžitě.

Ochrana nášlapné vrstvy

Vystavení podlahové krytiny přílišné abrazi, např. kontaktu nábytku s ostrými hranami, nečistotám (např. písek, kamenný prach, ocelové piliny), časté klouzání či trvale velký tlak ve stejném místě podlahoviny představuje extrémní zátěž pro její ochrannou nášlapnou vrstvu. Pokud k němu dochází dlouhodobě, může dojít k rychlému opotřebení, nebo poškození povrchu podlahoviny. Ve většině případů lze tyto defekty opravit nanesením speciálních přípravků pro obnovu ochranné nášlapné vrstvy.