Laminátové plovoucí podlahy byly uvedeny na trh v sedmdesátých letech a rychle se staly velice populární zejména kvůli své jednoduché instalaci a manipulaci. V dnešní době je možné díky moderním technologiím vytvořit laminátové podlahy ve věrných imitacích dřeva i keramiky, a to i s velmi kvalitní povrchovou úpravou. Laminátové podlahy jsou nyní považovány spíše za levnější podlahové krytiny, ale samozřejmě existují varianty, které mají srovnatelnou cenu jako např. vinylové podlahy.

Jedním ze základních a důležitých technických parametrů u laminátových podlah je jejich celková tloušťka. Ta se pohybuje zpravidla od 6 mm do ca 11 mm. Čím je celková tloušťka nižší, tím je také zpravidla nižší i cena podlahy. Z naší zkušenosti můžeme doporučit nakupovat laminátové podlahy v tloušťkách min 7–8 mm, perfektně se s nimi pracuje a jsou dostatečně pevné včetně zámkového systému. Níže se můžeme podívat na strukturu vrstev laminátových podlah.

Struktura vrstev

Výroba probíhá tak, že na kvalitní dřevovláknitou nosnou desku HDF jsou naneseny přirozené dekory s působivými barvami. Dekory proti opotřebení ostrými podpatky nebo kolečky židlí chrání odolná krycí vrstva, takzvaný overlay. Recepty na impregnační pryskyřice, díky nimž tato ochranná vrstva vypadá neopotřebovaně i po nejtvrdších testech, patří k nejpřísněji hlídaným tajemstvím každého výrobce.

Piktogramy

Laminátové podlahy se při pokládce nelepí k podkladu, ale instalují se na volno, na vhodnou podložku a v případě pokládky na anhydrid nebo beton je nutné použít i tzv. parozábranu. Některé podložky mají parozábranu již integrovanou, umožňují tak jednoduší instalaci podlahy. Podložky pod laminátové podlahy mají celkovou tloušťku z pravidla okolo 2 mm, je tedy potřeba počítat s tím, že podlaha spolu s podložkou bude mít celkovou tloušťku okolo 10 mm. Toto je velmi důležité si uvědomit ještě před instalací, aby nevznikl problém např. u dveří a podobně.

V současné době je v prodeji mnoho značek, mnoho typů, s velkým cenovým rozptylem. Z naší praxe můžeme doporučit cenově výhodné a kvalitní podlahy od renomovaného německého výrobce EGGER a UNILIN. Ceny kolekce FLOORCLIC 31 a FLOORCLIC 32 se pohybují od ca 300,- Kč/m2 až do 600,- Kč/m2. 

Laminátové plovoucí podlahy z kolekce FLOORCLIC 31 a FLOORCLIC 32 splňují svými parametry nadstandardní nároky na užitné vlastnosti laminátových podlah v domácnosti i v zatěžovaných komerčních objektech. Pro svůj atraktivní vzhled jsou podlahy EGGER FLOORCLIC velmi oblíbené mezi spotřebiteli i profesionály, kteří upřednostňují spolehlivé laminátové podlahy jednoduché na instalaci i údržbu.

Cenově nejatraktivnější jsou typy SOLUTION 31, SOLUTION 31 V v tloušťce 7 mm a UNIVERSAL 31, UNIVERSAL 31 V v tloušťce 8 mm. Typy s označením „V“ se vyznačuji 4 stranou V-spárou, která ještě více umocňuje dojem přírodní struktury dřeva. Např. typ EXPERT 32 V navíc vyniká celkovou tloušťkou 12 mm.

Výhody laminátových podlah

 • Cenově výhodné
 • Rychlá pokládka plovoucí způsobem na rovný, suchý a pevný podklad
 • Poškozená lamela se může vyměnit
 • Podlahu je možné kdykoliv rozebrat
 • Snadná údržba, stačí podlahy zametat nebo vysát a občas setřít vlhkým hadrem
 • Nenanášejí se na ně žádná leštidla a vosky, povrch je už ve výrobě opatřen ochrannou vrstvou
 • Dobře odolávají vzniku skvrn
 • Široký výběr dekorů
 • Jedná se z velké části o přírodní materiál (dřevo)

Nevýhody laminátových plovoucích podlah

 • Z velké části jsou vyrobeny ze dřeva, proto nesnesou velkou vlhkost
 • Při polití vodou doporučujeme co nejdříve setřít
 • Relativně nízký kročejový útlum
 • Studený pocit při chůzi bosou nohou
 • Podlaha je ca 1 cm tlustá, má tedy vyšší tepelný odpor než např. PVC