Rady a doporučení

Když při plánování stavby nebo při rekonstrukci přijde řada na výběr podlahové krytiny, je na místě důležitá otázka jaký typ podlahoviny zvolit. Při návštěvě podlahového studia zákazník zpravidla zjistí, že existuje široká nabídka typů a dekorů podlahových krytin a obsluha studia mnohdy výběr vhodné krytiny také neulehčí. Pro koncového zákazníka je potom velmi obtížné se v této "podlahové jungli" vyznat a proto jsme pro Vás připravili jednoduchého průvodce jednotlivými typy podlahových krytin, který Vám výběr vhodné podlahy pro Vaší domácnost, kancelář či jiný interiér pomůže usnadnit.

Vinylové podlahy v metráži (PVC)

Tyto podlahy možná znáte také pod starším názvem "lino" ačkoliv s přírodním linoleem nemají nic společného a s materiály prodávanými v 80. - 90. letech jen minimum. V dnešní době je to jedna z nejpopulárnějších podlahových krytin a to zejména proto, že díky novým výrobním technologiím je pro zákazníky připravena široká nabídka různých typů imitací materiálů. Například napodobenina dřeva v podání vinylu - PVC je velmi oblíbená a žádaná a v případě kvalitních PVC i k takřka nerozeznání od dřeva.

Nespornou výhodou vinylových (PVC) podlah je jejich praktičnost při údržbě. Také školy a administrativní budovy tento typ krytiny používají právě díky jeho funkčnosti a praktičnosti. K údržbě stačí pouze prostředek na PVC, teplá voda a můžete si být jisti dostatečnou čistotou. Podlahy jsou díky moderním technologiím výroby zdravotně nezávadné a mají dobré tepelně-izolační a zvukové vlastnosti. Díky jejich nízké celkové tloušťce (jsou až 4krát tenčí než např. laminátová podlaha) jsou ideální pro použití i na podlahové vytápění.

Při výběru PVC podlahy máte na výběr z velkého množství dekorů i šíří. Mezi nejčastěji nabízené šíře patří  2 / 3 / 4 m a v poslední době je velmi populární šíře 5 m, která zákazníky zbaví starostí s napojováním jednotlivých pásů i ve větších místnostech zejména v novostavbách. Spodní strana PVC podlah je tvořena buď pěnovou vrstvou z PVC nebo navíc textilní (filcovou) vrstvou, která je v dnešní době velmi oblíbená hlavně díky svým komfortním vlastnostem.

PVC podlahy

Nyní stručně k technickým vlastnostem. U PVC podlah je jedním z nejdůležitějších parametrů tloušťka nášlapné vrstvy. Čím silnější je nášlapná vrstva, tím je PVC více odolné proti mechanickému poškození. Můžeme tedy určitě doporučit pro využití v domácnostech PVC s nášlapem 0,35 mm a vyšším. PVC podlahy s nižší nášlapnou vrstvou je sice levnější, ale jsou také více náchylné na mechanické poškození.

Našimi favority ve všech těchto ohledech jsou PVC DUPLEX (41 dostupných dekorů) a PVC FORTEX (20 dostupných dekorů i v šíři 5m), které mají spodní stranu opatřenou výše zmíněnou textilní podložkou. Novinkou i pro komerční využití je potom PVC TEX-ACOUSTIC (12 dostupných dekorů ) s kompaktní tloušťkou nášlapné vrstvy 0,55 mm a vysokým útlumem hluku až 20 db.

PVC podlahy v naší nabídce neobsahují žádná ftalátová změkčovadla a vykazují desetkrát méně emisí VOC* než vyžadují platné evropské normy (méně než 100 uq/m3), což přispívá k lepší kvalitě vzduchu v interiérech.

*VOC: Volatile Organic Compound = těkavé organické látky.

PVC podlaha

Výhody vinylových podlah v metráži:

Široký výběr šíří (2 / 2,5 / 3 / 3,5 / 4 / 5m)
Velký výběr dekorů
Hygienický povrch
Tichý a pružný došlap
Snadná údržba
Rychlá instalace
Vhodné pro podlahové topení

Nevýhody vinylových podlah v metráži:

Nejedná se o přírodní materiál
V členitých místnostech může dojít k větší odpadovosti
Odborná pokládka

Pozn. Pozor, doporučujeme vždy použít širší rozměr role vůči šíři místnosti. Při instalaci více pásu (řezů) PVC ve stejné místnosti totiž nelze kombinovat pásy z více rolí z důvodů možné barevné odchylky. Odlišné šíře role jsou vždy z jiné výrobní šarže a může docházet k barevným odchylkám. Pokud je nezbytné použítí více pásů, musí být ze stejné role. Tolerance délky a šíře role je 1%.

Vinylové dílce a vinylové plovoucí podlahy

Vinylové dílce a vinylové plovoucí podlahy mají obdobné složení jako vinyl v metráži (PVC), ale jsou oproti PVC o více kompaktní a to díky tomu, že rubová strana neobsahuje měkčené PVC, ale tvrzené. Vyrábějí se v celé řadě dřevěných, ale i keramických vzorů a nejsou náročné na údržbu díky polyuretanové povrchové úpravě. V jejich prospěch mluví také výborné tepelně izolační a akustické vlastnosti a vhodnost použití na podlahové topení. Tepelný odpor je podle typu materiálu nižší než u laminátových podlah. Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin.

Vinylové dílce

Vinylové dílce můžeme dále rozdělit na celoplošné lepené vinylové dílce nebo vinylové dílce pro volnou pokládku (Loose lay). V tomto bodu se budeme věnovat pouze celoplošně lepeným vinylovým dílcům, protože mají široké využití a to zejména v domácnostech. Loose lay vinyl je určený spíše do komerčních prostorů.

Celoplošně lepené vinylové dílce jsou heterogenní podlahová krytina a skládají se z několika vrstev. V posledních letech jsou u zákazníků velmi populární, protože dokážou velmi věrně napodobit vzhled dřevěných podlah či keramické dlažby. Instalují se vždy do lepidla, jednotlivé dílce se postupně kladou vedle sebe. Nemají tedy žádný zámkový systém. Stejně jako u PVC je jeden z nejdůležitějších parametrů u vinylových dílců jejich nášlapná vrstva. Zde se dílce vyrábí zpravidla v nášlapných vrstvách 0,30 mm - 0,70 mm. Vinylové dílce s nášlapem 0,30 mm jsou primárně vhodné pro použití v domácnostech, dílce s vyšším nášlapem jsou vhodné i pro komerční využití. Níže pro ilustraci přikládáme průřez vinylovými dílci s nášlapnou vrstvou 0,30 mm - TARKO FIX 30 od renomovaného výrobce Tarkett (Lucembursko).

vinylové podlahy tarko fix
Na trhu je nyní k dispozici velmi široký výběr celoplošně lepených vinylových dílců od různých výrobců, je potřeba však dát pozor na lacinější varianty vyráběné mimo EU, které nejsou tolik přesné (rovné) a rozměrově stálé. Jednoduše řečeno na sebe nemusí jednotlivé dílce při instalaci 100% navazovat. Zde je i velmi důležité dbát pokynu výrobců v instalačním manuálu a mimo jiné např. dílce před instalací dostatečně  aklimatizovat - min. 24 hod přímo v místě instalace.

Z naší zkušenosti můžeme doporučit zejména řady vinylových dílců TARKO FIX 30, TARKO FIX 40 a TARKO FIX 55 V. Číslo na konci určuje tloušťku nášlapné vrstvy, tedy např. TARKO FIX 30 = nášlap 0,30 mm. Celoplošně lepené vinylové dílce z produkce Tarkett jsou navíc díky moderním technologiím výroby zdravotně nezávadné a neobsahují žádná ftalátová změkčovadla.

Ceny celoplošně lepených vinylových dílců se pohybují v rozmezí 470,- až ca 700,- Kč/m2 vč. DPH dle zvolené varianty.

vinylová podlaha Tarko fix

Výhody celoplošně lepených vinylových dílců:

Tichý a teplý došlap
Velice kompaktní podlaha s minimálním rizikem vzniku zbytkového otlaku od těžkého nábytku
Hygienický povrch
Nevadí jim vlhkost a voda
Velký výběr vzorů
Vhodné pro podlahové topení
Jednoduchá údržba
Dobrá mechanická odolnost, tepelně izolační a akustické vlastnosti

Nevýhody celoplošně lepených vinylových dílců:

Nejedná se o přírodní materiál
Dražší než PVC podlahy
Nutná odborná pokládka
Instalace dílců je pomalejší než např. u PVC a tím i dražší
Instalace vinylových dílců vyžaduje perfektní podklad a dobré lepidlo

Vinylové plovoucí podlahy

Vinylové plovoucí podlahy můžeme rozdělit do dvou základních skupin podle toho z čeho jsou vyrobeny.

1. Celovinylové plovoucí podlahy
2. Vinylové plovoucí podlahy na HDF desce

Celovinylové plovoucí podlahy jsou heterogenní podlahové krytiny vyrobeny z PVC. Jsou pružné a jsou opatřeny zámkovým systémem. Instalují se na speciální podložku plovoucím systémem - nelepí se k podkladu. Níže pro ilustraci přikládáme průřez celovinylovou podlahou s nášlapnou vrstvou 0,55 mm - TARKO CLIC 55 V také od výrobce Tarkett (Lucembursko).

vinylová podlaha Tarko Clic 55

Stejně jako u vinylových dílců je důležitá zejména tloušťka nášlapné vrstvy, která se zde pohybuje zpravidla od 0,30 mm - 0,55 mm. Z naší praxe můžeme zákazníkům doporučit řady vinylových plovoucích podlah TARKO CLIC 30 V a TARKO CLIC 55 V. Číslo na konci určuje tloušťku nášlapné vrstvy, tedy opět TARKO CLIC 30 V = nášlap 0,30 mm. Písmeno "V" označuje 4-stranou mikrospáru, která ještě více umocňuje autentický vzhled podlah. Celovinylové plovoucí podlahy z produkce Tarkett jsou díky moderním technologiím výroby zdravotně nezávadné a neobsahují žádná ftalátová změkčovadla.

Ceny celovinylových plovoucích podlah se pohybují v rozmezí ca 730,-  až ca 890,- Kč/m2 vč. DPH dle zvolené varianty.

vinylová podlaha Tarko fix


Vinylové plovoucí podlahy na HDF desce jsou velmi podobné svojí strukturou laminátovými plovoucím podlahám, vrchní vrstvu však tvoří vinyl. Tyto podlahy mají zpravidla celkovou tloušťku něco okolo 10 cm což je jejich charakteristická vlastnost. Tím, že se skládají z nosné HDF desky (dřevo) nemají rádi vlhkost, není proto dobré je instalovat např. do koupelen. Od laminátových podlah jsou však pocitově daleko teplejší. Níže pro ilustraci přikládáme průřez plovoucí podlahou MULTIFLOR 40 V Silenzio s nášlapnou vrstvou 0,40 mm a integrovanou akustickou podložkou od výrobce Tarkett (Lucembursko).

Ceny u vinylových podlah na HDF desce se pohybují okolo 850,- Kč/m2 vč. DPH. Samozřejmostí je zdravotní nezávadnost a také neobsahují žádná ftalátová změkčovadla.

vinylová podlaha Multiflor

vinylová podlaha Tarko fix


Výhody vinylových plovoucích podlah:

Tichý a teplý došlap
Minimálním riziko vzniku zbytkového otlaku od těžkého nábytku
Hygienický povrch
Nevadí jim vlhkost a voda (kromě vinylu na HDF desce)
Velký výběr vzorů
Vhodné pro podlahové topení - zde je lepší varianta celovinylové plovoucí podlahy
Jednoduchá údržba
Dobrá mechanická odolnost, tepelně izolační a akustické vlastnosti
Je možné instalovat svépomocí

Nevýhody vinylových plovoucích podlah:

Nejedná se o přírodní materiál
Dražší než PVC podlahy i než lepené dílce
U většiny je nutné použít vhodnou podložku což dílo ještě prodraží.

Koberce v metráži

Kvalita koberce je dána druhem vlákna a celkově jeho konstrukcí. Z praxe můžeme doporučit nakoupit raději dražší, ale kvalitnější materiál pokud to rozpočet dovolí. V naší nabídce naleznete všechny typy koberců od renomovaných západoevropských výrobců jako je např. BALTA, ITC, IDEAL, LANO a TIMZO.

V domácnostech se do více zatěžovaných místností z hlediska konstrukce vlákna hodí více smyčkové koberce jako např. Efekt AB, Orion, Premium, Strada, Techpro, Maroko. Levnější alternativou jsou pak vpichované koberce typu Basic nebo Rolex. V méně zatěžovaných místnostech nebo tam kde je vyžadován větší komfort bychom pak doporučili použít střižený koberec typu Amaro, Full Art, Jamaica, Tramonto, Tactum, Silky, Sonata, Venus. Kombinací střižených a smyčkových koberců jsou pak tzv. "Scrolly", které se vyznačují strukturovaným vzorem jako Laguna a Spring.

Pro komerční použití, například v kancelářích, můžete také využít levnější smyčkové koberce viz. Efekt, Efekt AB, Techpro. Odborníkem na vysokou zátěž ze smyčkových koberců je potom koberec Alfa. Koberce se střiženým vlasem, které můžete použít v zatěžovaných prostorech jsou potom Bravo a Omega.

Výhody koberců v metráži:

Velký výběr vzorů, barev a typů
Zlepšují akustiku v místnosti
Měkký, teplý došlap
Zabraňují víření prachu, vhodné pro alergiky
Tepelně izolují

Nevýhody:

Náročnější údržba, nutný kvalitní vysavač a občasné mokré čištění
Zachytává se v nich srst domácích zvířat
Horší odolnost proti skvrnám

Pozn. Pozor, doporučujeme vždy použít širší rozměr role vůči šíři místnosti. Při instalaci více pásu (řezů) koberce ve stejné místnosti totiž nelze kombinovat pásy z více rolí z důvodů možné barevné odchylky. Odlišné šíře role jsou vždy z jiné výrobní šarže a může docházet k barevným odchylkám. Pokud je nezbytné použití více pásů, musí být ze stejné role.Tolerance délky a šíře role je 1%.

Kobercové čtverce

Kobercové čtverce mají v podstatě stejné vlastnosti jako koberce v metráži, jsou velice robustní a pevné. Jsou dodávány ve čtvercích o rozměru 50 x 50cm. Většinou se jedná o zátěžové koberce, které však můžete použít i v domácnosti. Instalují se buď na oboustrannou lepící pásku nebo osvědčenou metodou tzv. suchého zipu. Mezi největší výhody kobercových čtverců patří vysoká míra kreativity kdy můžete kombinovat více barev v jedné místnosti a směr pokládky a v případě poškození lze vyměnit pouze jednotlivé čtverce. Jako nevýhodu bychom mohli jmenovat snad jejich vyšší pořizovací náklady.

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátové plovoucí podlahy byly uvedeny na trh v sedmdesátých letech a rychle se staly velice populární zejména kvůli své jednoduché instalaci a manipulaci. V dnešní době je možné díky moderním technologiím vytvořit laminátové podlahy ve věrných imitacích dřeva i keramiky a to i s velmi kvalitní povrchovou úpravou. Laminátové podlahy jsou nyní považovány spíše za levnější podlahové krytiny,  ale samozřejmě existují varianty, které mají srovnatelnou cenu jako např. vinylové plovoucí podlahy.

Jedním ze základních a důležitých technických parametrů u laminátových podlah je jejich celková tloušťka. Ta se pohybuje zpravidla od 6 mm do ca 11 mm. Čím je celková tloušťka nižší, tím je také zpravidla nižší i cena podlahy. Z naší zkušenosti můžeme doporučit nakupovat laminátové podlahy v tloušťkách min 7 - 8 mm, perfektně se s nimi pracuje a jsou dostatečně pevné včetně zámkového systému. Níže se můžeme podívat na strukturu vrstev laminátových podlah.

laminátové plovoucí podlahy

Výroba probíhá tak, že na kvalitní dřevovláknitou nosnou desku HDF jsou naneseny přirozené dekory s působivými barvami. Dekory proti opotřebení ostrými podpatky nebo kolečky židlí chrání odolná krycí vrstva, takzvaný overlay. Recepty na impregnační pryskyřice, díky nimž tato ochranná vrstva vypadá neopotřebovaně i po nejtvrdších testech, patří k nejpřísněji hlídaným tajemstvím každého výrobce.

laminátová podlaha

Laminátové podlahy se při pokládce nelepí k podkladu, ale instalují se na volno, na vhodnou podložku a v případě pokládky na anhydrid nebo beton je nutné použít i tzv. parozábranu. Některé podložky mají parozábranu již integrovanou, umožňují tak jednoduší instalaci podlahy. Podložky pod laminátové podlahy mají celkovou tlouštku z pravidla okolo 2 mm, je tedy potřeba počítat s tím, že podlaha spolu s podložkou bude mít celkovou tloušťku okolo 10 mm. Toto je velmi důležité si uvědomit ještě před instalací, aby nevznikl problém např. u dveří a podobně.

V současné době je v prodeji mnoho značek, mnoho typů, s velkým cenovým rozptylem. Z naší praxe můžeme doporučit cenově výhodné a kvalitní podlahy od renomovaného německého výrobce EGGER. Ceny kolekce FLOORCLIC se pohybují od ca 250,- Kč/m2 až do ca 500,- Kč/m2. 

Laminátové plovoucí podlahy z kolekce EGGER FLOORCLIC splňují svými parametry nadstandardní nároky na užitné vlastnosti laminátových podlah v domácnosti i v zatěžovaných komerčních objektech. Pro svůj atraktivní vzhled jsou podlahy EGGER FLOORCLIC velmi oblíbené mezi spotřebiteli i profesionály, kteří upřednostňují spolehlivé laminátové podlahy jednoduché na instalaci i údržbu.

Cenově nejatraktivnější jsou typy SOLUTION 31 v tloušťce 7mm a UNIVERSAL 31 v tloušťce 8mm. Typ UNIVERSAL 31 4V a STRONG 32 4V se vyznačuji 4 strannou V-spárou, která ještě více umocňuje dojem přírodní struktury dřeva. Typ STRONG 32 4V navíc vyniká celkovou tloušťkou 11mm.

Výhody laminátových podlah:

Rychlá pokládka plovoucí způsobem na rovný, suchý a pevný podklad
Poškozená lamela se může vyměnit
Podlahu je možné kdykoliv rozebrat
Snadná údržba, postačí podlahy zametat nebo vysát a občas setřít vlhkým hadrem
Nenanášejí se na ně žádná leštidla a vosky, povrch je už ve výrobě opatřen ochrannou vrstvou
Dobře odolávají vzniku skvrn
Široký výběr dekorů
Jedná se z velké části o přírodní materiál (dřevo)

Nevýhody laminátových plovoucích podlah:

Z velké části jsou vyrobeny ze dřeva, proto nesnesou velkou vlhkost
Při polití vodou doporučujeme co nejdříve setřít
Relativné nízký kročejový útlum
Studený pocit při chůzi bosou nohou
Podlaha je ca 1 cm tlustá, má tedy vyšší tepelný odpor než např. PVC