Rady a doporučení

Když při plánování stavby nebo při rekonstrukci přijde řada na výběr podlahové krytiny, je na místě otázka jaký typ zvolit. Níže jsme pro Vás připravili stručného průvodce jednotlivými druhy, který Vám výběr pomůže usnadnit.

Vinylové podlahy v metráži (PVC)

Vinylové podlahy v metráži neboli PVC podlahy jsou u zákazníků velice populární. Poptávka po tomto materiálu velmi prudce stoupá a to zejména i proto, že díky novým technologiím je pro zákazníky připravena nabídka různých typů imitací materiálů. Například napodobenina dřeva v podání PVC je velmi oblíbená a žádaná a v případě kvalitních PVC i k takřka nerozeznání od dřeva.

Nespornou výhodou PVC je praktičnost při údržbě. Také školy a administrativní budovy tento typ krytiny používají právě díky jeho funkčnosti a praktičnosti. K údržbě stačí pouze speciální prostředek na PVC, teplá voda a můžete si být jisti dostatečnou čistotou. Krytiny jsou zdravotně nezávadné a mají dobré tepelně-izolační a zvukové vlastnosti. Díky jejich nízké celkové tloušťce (jsou až 4krát tenčí než např. laminátová podlaha) jsou ideální pro použití i na podlahové vytápění.

Při výběru PVC krytiny máte na výběr z velkého množství dekorů a šíří. Dnešní PVC velice věrně napodobuje dřevo, kámen i dlažbu. Může však také místnostem dodat futuristický vzhled díky nespočtu kombinací barev a vzorů.

V naší nabídce se můžete setkat s několika typy vinylových podlahovin v metráži v různých cenových skupinách. Novinkou je vinyl s textilní podložkou (filcem), který je mezi zákazníky velice oblíbený. Patří mezi ně Livitex ,Duplex a Fortex. Tyto podlahoviny mají vynikající tepelně - izolační vlastnosti a dokážou si poradit i s malými nerovnostmi podkladu. Pestrá kolekce DUPLEX obsahuje dokonce 41 dekorů, ze kterých si určitě vyberete, Fortex je zase dostupný i v šíři 5m. Navíc podlahové krytiny od výrobce Tarkett (Alto, Alto Galaxy, Alto Luxury, Duplex, Luppiter, Moda Chips, Moda Wood, Matrix) neobsahují žádná ftalátová změkčovadla. Stačí v popisu u detailu produktu sledovat tuto značku.

Výhody vinylových podlah v metráži:

Široký výběr šíří (2 / 2,5 / 3 / 3,5 / 4 / 5m)
Velký výběr dekorů
Hygienický povrch
Tichý a pružný došlap
Snadná údržba
Rychlá instalace
Vhodné pro podlahové topení

Nevýhody vinylových podlah v metráži:

Nejedná se o přírodní materiál
V členitých místnostech může dojít k větší odpadovosti
Odborná pokládka

Pozn. Pozor, doporučujeme vždy použít širší rozměr role vůči šíři místnosti. Při instalaci více pásu (řezů) PVC ve stejné místnosti totiž nelze kombinovat pásy z více rolí z důvodů možné barevné odchylky. Odlišné šíře role jsou vždy z jiné výrobní šarže a může docházet k barevným odchylkám. Pokud je nezbytné použítí více pásů, musí být ze stejné role.Tolerance délky a šíře role je 1%.

Vinylové dílce

Vinylové dílce mají obdobné složení jako vinyl v metráži, ale jsou oproti PVC přeci jen pevnější a to díky tomu, že rubová strana neobsahuje měkčené PVC, ale tvrzené. Vyrábějí se v celé řadě dřevěných, ale i keramických vzorů a nejsou náročné na údržbu. V jejich prospěch mluví také výborné tepelně izolační a akustické vlastnosti a vhodnost použití na podlahové topení. Tepelný odpor je podle typu materiálu menší než u laminátových podlah.

Vinylové dílce můžeme rozdělit na dílce určené pro celoplošné lepení nebo dílce se zámkovým systémem určené pro plovoucí pokládku. V naší nabídce naleznete lepené vinylové dílce PP 30 nebo VEPO, které jsou kombinací příjemné ceny, vysoké kvality a dokonalého přírodního vzhledu. Pro pokládku plovoucím systémem (na hdf desce) máme v nabídce vinylové dílce Multiflor 55, které jsou díky své nášlapné vrstvě 0,55 mm vhodné do všech prostorů a díky technologii Hydro plus je můžete instalovat například i v koupelnách.

Vinylové dílce jsou v dnešní době u českých zákazníků velice vyhledávaným sortimentem. Jejich instalaci určitě doporučujeme v hodně členitých a nepravidelných místnostech, kde by při instalaci např. vinylu v metráži zbylo velké množství přebytečného materiálu.

Výhody vinylových dílců:

Tichý a pružný došlap
Hygienický povrch
Nevadí jim vlhkost a voda
Poměrně velký výběr vzorů
Vhodné pro podlahové topení
Jednoduchá údržba
Dobrá mechanická odolnost, tepelně izolační a akustické vlastnosti

Nevýhody:

Nejedná se o přírodní materiál
U lepených dílců je nutná odborná pokládka
Instalace lepených dílců je pomalejší než např. u vinylu v metráži a tím i dražší
Pokládka lepených vinylových dílců vyžaduje perfektní podklad

Koberce v metráži

Kvalita koberce je dána druhem vlákna a celkově jeho konstrukcí. Z praxe můžeme doporučit nakoupit raději dražší, ale kvalitnější materiál pokud to rozpočet dovolí. V naší nabídce naleznete všechny typy koberců od renomovaných západoevropských výrobců jako je např. BALTA, ITC, IDEAL, LANO a TIMZO.

V domácnostech se do více zatěžovaných místností z hlediska konstrukce vlákna hodí více smyčkové koberce jako např. Efekt AB, Orion, Premium, Strada, Techpro, Maroko. Levnější alternativou jsou pak vpichované koberce typu Basic nebo Rolex. V méně zatěžovaných místnostech nebo tam kde je vyžadován větší komfort bychom pak doporučili použít střižený koberec typu Amaro, Full Art, Jamaica, Tramonto, Tactum, Silky, Sonata, Venus. Kombinací střižených a smyčkových koberců jsou pak tzv. "Scrolly", které se vyznačují strukturovaným vzorem jako Laguna a Spring.

Pro komerční použití, například v kancelářích, můžete také využít levnější smyčkové koberce viz. Efekt, Efekt AB, Techpro. Odborníkem na vysokou zátěž ze smyčkových koberců je potom koberec Alfa. Koberce se střiženým vlasem, které můžete použít v zatěžovaných prostorech jsou potom Bravo a Omega.

Výhody koberců v metráži:

Velký výběr vzorů, barev a typů
Zlepšují akustiku v místnosti
Měkký, teplý došlap
Zabraňují víření prachu, vhodné pro alergiky
Tepelně izolují

Nevýhody:

Náročnější údržba, nutný kvalitní vysavač a občasné mokré čištění
Zachytává se v nich srst domácích zvířat
Horší odolnost proti skvrnám

Pozn. Pozor, doporučujeme vždy použít širší rozměr role vůči šíři místnosti. Při instalaci více pásu (řezů) koberce ve stejné místnosti totiž nelze kombinovat pásy z více rolí z důvodů možné barevné odchylky. Odlišné šíře role jsou vždy z jiné výrobní šarže a může docházet k barevným odchylkám. Pokud je nezbytné použití více pásů, musí být ze stejné role.Tolerance délky a šíře role je 1%.

Kobercové čtverce

Kobercové čtverce mají v podstatě stejné vlastnosti jako koberce v metráži, jsou velice robustní a pevné. Jsou dodávány ve čtvercích o rozměru 50 x 50cm. Většinou se jedná o zátěžové koberce, které však můžete použít i v domácnosti. Instalují se buď na oboustrannou lepící pásku nebo osvědčenou metodou tzv. suchého zipu. Mezi největší výhody kobercových čtverců patří vysoká míra kreativity kdy můžete kombinovat více barev v jedné místnosti a směr pokládky a v případě poškození lze vyměnit pouze jednotlivé čtverce. Jako nevýhodu bychom mohli jmenovat snad jejich vyšší pořizovací náklady.

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátové plovoucí podlahy byly uvedeny na trh v sedmdesátých letech a rychle se staly velice populární. V prodeji je mnoho značek, mnoho typů, s velkým cenovým rozptylem. V naší nabídce naleznete cenově výhodné a kvalitní podlahy od renomovaného německého výrobce EGGER. Plovoucí podlahy z kolekce EGGER FLOORCLIC splňují svými parametry nadstandardní nároky na užitné vlastnosti laminátových podlah v domácnosti i v zatěžovaných komerčních objektech. Pro svůj atraktivní vzhled jsou podlahy EGGER FLOORCLIC velmi oblíbené mezi spotřebiteli i profesionály, kteří upřednostňují spolehlivé laminátové podlahy jednoduché na instalaci i údržbu. Cenově nejatraktivnější jsou typy Solution 31 v tloušťce 7mm a Universal 31 v tloušťce 8mm. Typ Universal 31 4V, Country 32 4V a Strong 32 4V se vyznačuji 4 strannou V-spárou, která ještě více umocňuje dojem přírodní struktury dřeva. Typ Strong 32 4V navíc vyniká celkovou tloušťkou 11mm.

Výhody laminátových podlah:

Rychlá pokládka plovoucí způsobem na rovný, suchý a pevný podklad
Poškozená lamela se může vyměnit, podlahu je možné kdykoliv rozebrat
Snadná údržba, postačí podlahy zametat nebo vysát a občas setřít vlhkým hadrem
Nenanášejí se na ně žádná leštidla a vosky, povrch je už ve výrobě opatřen ochrannou vrstvou
Dobře odolávají vzniku skvrn
Široký výběr dekorů

Nevýhody:

Z velké části jsou vyrobeny ze dřeva, proto nesnesou velkou vlhkost
Relativné nízký kročejový útlum